Drewno - siła tradycji, esencja natury.

Technologia

Naszym głównym celem jest jakość. Jakość drewna, materiałów uszczelniających i pomocniczych, a przede wszystkim jakość wykonania, poparta wieloletnia praktyką naszych pracowników – karpackich górali - Hucułów. Jesteśmy rzemieślnikami. Rzemiosło ciesielskie pojmujemy jako perfekcję wykonania i niepowtarzalność realizacji. Rzemieślnik słucha klienta i dostosowuje się do jego oczekiwań w trakcie realizacji. Dlatego właśnie nasze domy są niepowtarzalne, tak jak niepowtarzalni są nasi klienci. Ta firma to nie tylko nasza praca, to nasza pasja. Stosujemy najnowsze technologie oparte o praktykę dzięki czemu nasze domy są nowoczesne a za razem ekologiczne. Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy stosować w standardzie wysokiej jakości uszczelki rozprężne wkładane pomiędzy balami. Dzięki temu nasi klienci mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o nieszczelność konstrukcji. Dopracowana w 2013 roku technika docieplenia domu pozwoliła nam uzyskać 100% zadowolonych klientów z czego jesteśmy bardzo dumni. Stosując najnowocześniejsze niemieckie i europejskie produkty, takie jak folie paro przepuszczalne , taśmy łączeniowe, specjalistyczne, super elastyczne pianki izolacyjne, możemy rozwijać się w kierunku domów nowoczesnych i ekologicznych w przystępnej cenie. Jednocześnie nie zapominamy o tradycji budowania domów drewnianych. Nasi pracownicy większość prac wykonują ręczne dopiero na budowie - wycinają zamki, heblują, szlifują. Dzięki temu nasz klient ma pełną kontrolę nad postępem prac, jakością wykonania i może „na żywo” zobaczyć jakie techniki stosujemy. Do budowy naszych domów używamy wyselekcjonowanego drzewa świerkowego (konstrukcja) i dębowego (podwalina). Świerk suszymy komorowo do wilgotności 15% w temperaturze do 70 C, dzięki czemu wszystkie potencjalne zagrożenia biologiczne są niszczone w zarodku, a sam budynek mniej osiada. Świerk jest pozyskiwany w sercu Ukraińskich Karpat, w okolicach miejscowości Worohta i Verhovyna , w sąsiedztwie najwyższego szczytu Ukraińskich Karpat – Howerli 2061 m.n.p.m. Drewno na domy wycinany wyłącznie zimą (jak nakazuje tradycja i technologia). Jesteśmy firmą rodzinną z ukraińskimi korzeniami, dlatego zawsze podchodzimy do klienta indywidualnie oraz jesteśmy otwarci na jego oczekiwania. Jeżeli stawiacie państwo na jakość w przystępnej cenie, to na pewno warto z nami zrealizować swoje marzenie o domu drewnianym.


Budujemy domy w dwóch zasadniczych technologiach:


1. Domy z bali. 

Dom jest wtedy zbudowany z bali, gdy jego konstrukcja opiera się na ścianach z bali. Ściany z bali łączymy na zamki (węgły). Zamki mogą mieć różne formy i my wykonujemy je wszystkie w zależności od projektu i oczekiwań klienta. Do budowy używamy trzech rodzajów bala. Jeden to bal prostokątny na tzw. własne pióro (podwójne), a drugi bal prostokątny to na tzw. obce pióro (podwójne lub potrójne). Bale na własne pióro stosujemy dla grubości ścian konstrukcyjnych od 160 do 200 mm. Bale na obce pióro stosujemy dla grubości ścian konstrukcyjnych od 240 do 300 mm. Trzeci typ bala to tzw. eliptyczny (zaokrąglony z dwóch stron lub z jednej) o grubości 240 mm i wysokości 240 mm, wykonany w technologii na obce pióro (podwójne) z półką na styku o szerokości 180 mm. Drewno używane do budowy suszymy komorowo do wilgotności 15-18%. Pomiędzy bale wkładamy jedyny materiał który jest w stanie reagować na zmiany w wilgotności drewna, a co za tym idzie jego objętości czyli uszczelki rozprężne. Ilość uszczelek zależy od grubości bala i grubości przewidywanego w projekcie docieplenia budynku. Uszczelki są odporne na trwałe odkształcenia, dzięki czemu pracują z drewnem w pełnym zakresie jego odkształceń związanych z wilgocią. Jest to materiał, który sprawdził się w technologii ciepłego montażu okien drewnianych i został przez nas zaimportowany do uszczelnień konstrukcyjnych. Uszczelki zabezpieczają przed przewiewami, wilgocią i wymianą powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami ściany. Wkładając uszczelki rozprężne mamy pewność uzyskania odpowiedniej szczelności domu. Wymiana powietrza w domu drewnianym powinna tak jak w domach murowanych, odbywać się poprzez system wentylacyjny, a nie poprzez ścianę budynku. Dodatkowo zamki są doszczelniane specjalistyczną pianką, dedykowaną do konstrukcji drewnianych, o wyjątkowych właściwościach elastycznych. Pianka ta zachowuje swoją sprężystość przez wiele lat, dzięki czemu skutecznie uszczelniamy najbardziej newralgiczne elementy konstrukcji. 

Domy z bali według polskich przepisów budowlanych wymagają dodatkowego ocieplenia przy pomocy materiałów izolacyjnych (wełna mineralna, wełna drzewna lub inne). Domy z bali ociepla się od wewnątrz (95% przypadków) lub od zewnątrz (5% przypadków). Grubość docieplenia zależy od grubości bali użytych na ścianie i oczekiwanych przez klienta właściwości cieplnych uzyskiwanych podczas eksploatacji budynku. Większość jednak krajów, gdzie popularne jest budownictwo z bali, nie wymaga dodatkowego ocieplenia dla budynków od grubości ściany z bali 240 mm.

.Nasze domy skutecznie przechodzą testy szczelności i bez problemu możemy wykonać je w standardzie domów energooszczędnych o parametrach 70-50 kWh/m2/rok. 


2. Domy w technologii ciężkiego szkieletu (TIMBER FRAME).

Jest to konstrukcja szkieletowa domu oparta na krawędziakach 150-160/150-160 mm, obłożona elewacją drewnianą wykonaną z balików o grubości 50-80 mm i wysokości 150-260 mm instalowanych na własne pióro z jedną uszczelką rozprężną. Wypełnienie konstrukcji szkieletowej następuje wełną mineralną, drzewną lub innym rodzajem materiału izolacyjnego w zależności od rodzaju projektu i wymagań klienta. W tej technologii na szkielet konstrukcyjny nabijamy od wewnątrz ruszt drewniany o grubości 150 mm (w dwóch warstwach z przesunięciem) wypełniony materiałem izolacyjnym.Całą konstrukcję szkieletową (bez elewacji) zamykamy foliami. Od zewnątrz membraną paro przepuszczalną, a od wewnątrz folią paro izolacyjną z warstwą aluminium. Dzięki zastosowaniu balików mamy pewność trwałości na dziesięciolecia drewnianej elewacji zewnętrznej, bez konieczności wymiany jej fragmentów lub całości co kilka lub kilkanaście lat jak w wypadku zastosowania cienkiej deski elewacyjnej. Czasami na życzenie klientów stosujemy (np. w budynkach gospodarczych, garażach itp.) deskę elewacyjną 30/200 mm lub 40/240 mm. Dodatkowo na rogach budynku możemy wykonać tzw. fałszywe węgły, wtedy dom będzie miał wygląd domu z bali i tylko wytrawne oko fachowca rozpozna różnicę w konstrukcji domu. Trwałość takiego domu jest oczywiście mniejsza niż domu z bali, ale również spokojnie liczona jest w setkach a nie dziesiątkach lat. 

Domy w tej technologii wykonujemy wyłącznie jako energooszczędne i z ociepleniem. Domy energooszczędne wykonujemy w zakresie 70 kwh/m2/rok lub 50 kWh/m2/rok lub 30 kWh/m2/rok. Wszystko zależy od projektu i użytych materiałów. Dla obu technologii stosujemy element wspólny. Jest nim podwalina, czyli pierwsza warstwa drewna układana na izolacji poziomej fundamentu. Nasza podwalina wykonana jest z dębu pochodzącego z okolic Kołomyji na Ukrainie. Dąb ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością i lekko zielono-brązowym kolorem. Często górale nazywają go dębem karpackim. Podwalina jest wykonana z drewna świeżego i doskonale zabezpiecza ściany konstrukcyjne budynku przed wilgocią, jaka ewentualnie mogłaby przedostać się od fundamentu. Jak już wcześniej wspominaliśmy, prace ciesielskie w naszej firmie wykonują dumni górale ukraińskich Karpat – Hucułowie. Posiadają oni wyjątkowo wysokie kwalifikacje rzemieślnicze i wieloletnie doświadczenie. Są artystami w swoim fachu. Jest takie humorystyczne powiedzenie, że każdy Hucuł rodzi się z siekierą w ręku, co świadczy o wyjątkowej roli budownictwa drewnianego na tym terenie. Ich umiejętności są poparte wiedzą ukształtowaną przez tę wielowiekową tradycję huculskiej szkoły budownictwa drewnianego. W tamtej części Karpat stoją jeszcze budynki drewniane o kilkusetletniej metryce. Ich kunszt był doceniany już w cesarstwie austriackim za Franciszka Józefa jak i Polsce przedwojennej. My dzisiaj, tylko skromnie, dołożyliśmy do tych umiejętności i tradycji, współczesne osiągnięcia niemieckie, skandynawskie i polskie z zakresu techniki suszenia drewna, jego konserwacji i uszczelnień. Efektem naszych starań są piękne, ekologiczne i energooszczędne domy w przystępnej cenie. Nasze motto „Drewno – jakość, ekologia, tradycja ”, zobowiązuje nas do utrzymania wysokiej klasy wykonywanych przez nas domów.

+48 507 224 335
+48 500 355 404
logo eurobrus
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.