Posiadasz już projekt? Prześlij go do nas! Wykonujemy wyceny wszystkich projektów.

Strefa klienta

Technologia
Czym wyróżnia się nasz dom drewniany na tle konkurencji?
+
-
Jesteśmy rzemieślnikami. Naszym głównym celem jest jakość. Jakość drewna, materiałów uszczelniających i pomocniczych, a przede wszystkim jakość wykonania, poparta wieloletnia praktyką naszych pracowników – karpackich górali - Hucułów. Rzemiosło ciesielskie pojmujemy jako perfekcję wykonania i niepowtarzalność realizacji. Rzemieślnik słucha klienta i dostosowuje się do jego oczekiwań w trakcie realizacji. Dlatego właśnie nasze domy są niepowtarzalne, tak jak niepowtarzalni są nasi klienci. Ta firma to nie tylko nasza praca, to nasza pasja. Stosujemy najnowsze technologie oparte o praktykę dzięki czemu nasze domy są nowoczesne a za razem ekologiczne. Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy stosować w standardzie wysokiej jakości uszczelki rozprężne wkładane pomiędzy balami. Dzięki temu nasi klienci mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o nieszczelność konstrukcji. Dopracowana w 2013 roku technika docieplenia domu pozwoliła nam uzyskać 100% zadowolonych klientów z czego jesteśmy bardzo dumni. Stosując najnowocześniejsze europejskie produkty, takie jak folie paro przepuszczalne , taśmy łączeniowe, specjalistyczne, super elastyczne pianki izolacyjne, możemy rozwijać się w kierunku domów nowoczesnych i ekologicznych w przystępnej cenie. Jednocześnie nie zapominamy o tradycji budowania domów drewnianych. Nasi pracownicy dużo prac wykonują ręczne dopiero na budowie np. wycinają zamki, szlifują. Dzięki temu nasz klient ma pełną kontrolę nad postępem prac, jakością wykonania i może „na żywo” zobaczyć jakie techniki stosujemy. Do budowy naszych domów używamy wyselekcjonowanego drzewa świerkowego (konstrukcja) i dębowego (podwalina). Świerk suszymy komorowo do wilgotności 15-18% w temperaturze do 70 C, dzięki czemu wszystkie potencjalne zagrożenia biologiczne są niszczone w zarodku, a sam budynek mniej osiada. Świerk jest pozyskiwany w sercu Ukraińskich Karpat, w okolicach miejscowości Worohta i Verhovyna , w sąsiedztwie najwyższego szczytu Ukraińskich Karpat – Howerli 2061 m.n.p.m. Drewno na domy wycinany wyłącznie zimą (jak nakazuje tradycja i technologia). Zawsze podchodzimy do klienta indywidualnie oraz jesteśmy otwarci na jego oczekiwania. Jeżeli stawiacie państwo na jakość w przystępnej cenie, to na pewno warto z nami zrealizować swoje marzenie o domu drewnianym.
Jak buduje się domy z bali?
+
-

Dom tylko wtedy jest zbudowany z bali (kształt eliptycznych lub okrągły lub prostokątny) lub płazów (inna nazwa bali prostokątnych), gdy jego konstrukcja nośna jest oparta na zewnętrznych ścianach z bali (płazów). Konstrukcyjnie dom musi mieć ściany nośne zewnętrzne z bali (płazów). Dom z bali (płazów), według potocznego znaczenia, zaczynają się od 140-160  mm grubości. Wtedy dopiero ściana ma odpowiednią wytrzymałość konstrukcyjną. Ściany w domach z bali łączymy na zamki (węgły). Zamki mogą mieć różne formy i my wykonujemy je wszystkie w zależności od projektu i oczekiwań klienta. 

W naszej firmie, do budowy używamy trzech rodzajów bala. Jeden to bal prostokątny na tzw. obce pióro (podwójne lub potrójne). Bale na obce pióro stosujemy dla grubości ścian konstrukcyjnych od 160 do 240 mm. Drugi typ bala to tzw. eliptyczny (zaokrąglony z dwóch stron lub z jednej) o grubości 240 mm i wysokości 240 mm, wykonany w technologii na obce pióro (podwójne) z półką na styku o szerokości 140-160 mm. Trzeci typ bala to bal okrągły o średnicy 240-260 mm, z tzw. siodełkiem. Drewno używane do budowy suszymy komorowo do wilgotności 15-18% w przypadku bali prostokątnych i sezonujemy do wilgotności 20-28% w przypadku bali eliptycznych i okrągłych. Pomiędzy bale wkładamy jedyny materiał który jest w stanie reagować na zmiany w wilgotności drewna, a co za tym idzie jego objętości czyli uszczelki rozprężne. Ilość uszczelek zależy od grubości bala i grubości przewidywanego w projekcie docieplenia budynku. Uszczelki są odporne na trwałe odkształcenia, dzięki czemu pracują z drewnem w pełnym zakresie jego odkształceń związanych z wilgocią. Jest to materiał, który sprawdził się w technologii ciepłego montażu okien drewnianych i został przez nas zaimportowany do uszczelnień konstrukcyjnych. Uszczelki zabezpieczają przed przewiewami, wilgocią i wymianą powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami ściany. Wkładając uszczelki rozprężne mamy pewność uzyskania odpowiedniej szczelności domu. Wymiana powietrza w domu drewnianym powinna, tak jak w domach murowanych, odbywać się poprzez system wentylacyjny, a nie poprzez ścianę budynku. Dodatkowo zamki są doszczelniane specjalistyczną pianką, dedykowaną do konstrukcji drewnianych, o wyjątkowych właściwościach elastycznych. Pianka ta zachowuje swoją sprężystość przez wiele lat, dzięki czemu skutecznie uszczelniamy najbardziej newralgiczne elementy konstrukcji. 

Domy z bali według polskich przepisów budowlanych wymagają dodatkowego ocieplenia przy pomocy materiałów izolacyjnych (wełna mineralna, wełna drzewna lub inne). Domy z bali ociepla się od wewnątrz (95% przypadków) lub od zewnątrz (5% przypadków). Grubość docieplenia zależy od grubości bali użytych na ścianie i oczekiwanych przez klienta właściwości cieplnych uzyskiwanych podczas eksploatacji budynku. Większość jednak krajów, gdzie popularne jest budownictwo z bali, nie wymaga dodatkowego ocieplenia dla budynków od grubości ściany z bali 240 mm.

Ocieplenie montowane jest w oparciu o konstrukcję drewnianą (tzw. ruszt) i zamykane z dwóch stron foliami (od zewnątrz membraną paro przepuszczalną, a od wewnątrz paro izolacją). Folie łączone są za pomocą taśm systemowych. Wykończenia wewnętrzne ścian w domach z bali, to kwestia gustu i preferencji ich użytkowników.

Jak są budowane domy w technologii ciężkiego szkieletu?
+
-

Domy w ciężkim szkielecie zwanym czasem niemieckim, występują na ziemiach dzisiejszej Polski już od kilkuset lat. Jedną z odmian tego szkieletu jest tzw. mur pruski. W Ameryce ten styl budowy domów był wszechobecny w XIX wieku, a dzisiaj po  pewnych modyfikacjach nazywa się TIMBER FRAME. Dom w ciężkim szkielecie, jest to konstrukcja nośna (szkielet) domu oparta na krawędziakach 150-160/150-160 mm, obłożona różnym rodzajem elewacji (drewno, cegła, wełna mineralna, drzewna itp.). U nas najczęściej jest to elewacja drewniana wykonana z balików o grubości 70-80 mm i wysokości 200 mm instalowanych na własne pióro z jedną uszczelką rozprężną. Wypełnienie konstrukcji szkieletowej następuje wełną mineralną, drzewną lub innym rodzajem materiału izolacyjnego w zależności od rodzaju projektu i wymagań klienta. W tej technologii na szkielet konstrukcyjny nabijamy od wewnątrz ruszt drewniany o grubości 100 mm (w dwóch warstwach z przesunięciem) wypełniony materiałem izolacyjnym. Od wewnątrz na końcu nabijamy dodatkowo płytę OSB o grubości 12 mm lub płytę cementowo-wiórową. Całą konstrukcję szkieletową (bez elewacji) zamykamy foliami. Od zewnątrz membraną paro przepuszczalną, a od wewnątrz folią paro izolacyjną z warstwą aluminium. Wykończenie ścian wewnętrznych zależy od upodobań klientów. Można wykończyć je drewnem lub płytą G/K. Dzięki zastosowaniu balików mamy pewność trwałości na dziesięciolecia drewnianej elewacji zewnętrznej, bez konieczności wymiany jej fragmentów lub całości co kilka lub kilkanaście lat jak w wypadku zastosowania cienkiej deski elewacyjnej. Czasami na życzenie klientów stosujemy (np. w budynkach gospodarczych, garażach itp.) deskę elewacyjną 30/200 mm lub 40/240 mm. Nawet te deski mają kilkukrotnie wyższą wytrzymałość od zwykłych desek elewacyjnych o grubości 19 lub 22 mm używanych w większości przez konkurencję. Dodatkowo na rogach budynku możemy wykonać tzw. fałszywe węgły i prawdziwe, widoczne belki stropowe (np. 150/250 mm), wtedy dom będzie miał wygląd domu z bali i tylko wytrawne oko fachowca rozpozna różnicę w konstrukcji domu. Trwałość takiego domu jest oczywiście mniejsza niż domu z bali, ale również spokojnie liczona jest w setkach lat. Zaletą tych domów, jest możliwość modernizacji takiego domu bez konieczności ruszania konstrukcji. Domy w lekkim szkielecie, w tzw. technologii kanadyjskiej, są obliczone na 30-60 lat. 

Domy w tej technologii wykonujemy wyłącznie jako energooszczędne i niskoenergetyczne z ociepleniem ścian zewnętrznych i dachu. Domy energooszczędne wykonujemy w zakresie 70 kwh/m2/rok lub 40 kWh/m2/rok a niskoenergetyczne poniżej 30 kWh/m2/rok. Wszystko zależy od projektu i użytych materiałów, a także od rodzaju i klasy stolarki okiennej oraz drzwiowej. 

Jaki budować dom drewniany, z bala czy w technologii ciężkiego szkieletu?
+
-

Domy z samych bali charakteryzują się długowiecznością i niesamowitym mikroklimatem wewnątrz domu. Od wieków mówi się, że drewno uspokaja, koi nerwy, zapewnia wspaniały mikroklimat współgrający z naszym zdrowiem i samopoczuciem. Drewno zapewnia ten mikroklimat między innymi przez zdolność do samoregulacji wilgotności wewnątrz domu. W domach z samych bali zupełnie inaczej się oddycha. Wadą domów z samych bali jest brak możliwości spełnienia współczesnych norm energooszczędności. Dopiero uzupełnianie ocieplenia, poprzez zastosowanie wełny mineralnej lub wełny drzewnej, gwarantuje nam uzyskanie odpowiedniego współczynnika energooszczędności. Uzupełnienie ocieplenia nie pozostaje jednak obojętne walory domów z samych bali. Pozbawia je niektórych z zalet. Jeśli jednak zastosujemy wewnątrz domu, na ociepleniu deskowanie odpowiednio grubą deską, to właściwości wrócą do takiego domu.

Jeśli inwestor jest gotowy do kompromisu, przede wszystkim mentalnego (bo ma świadomość, że nie jest to dom z bali) i do tego zależy mu na połączeniu właściwości i zalet domów z bali (długowieczność i mikroklimat) z domami energooszczędnymi, to wtedy polecam domy w ciężkim szkielecie z elewacją drewnianą 80/200 mm. Przy użyciu odpowiednich materiałów i technologii, jesteśmy w stanie uzyskać większość zalet domów z bali. Dom będzie podobnie jak ten z bali samo regulował wewnętrzną wilgotność. Dzięki swojej konstrukcji, dom w ciężkim szkielecie pozwala na zachowanie dużej ilości elementów z masywnego drewna (np. belki stropowe, słupy, podciągi), a więc i specyfiki mentalnej domu z bali. W takim domu mikroklimat jest bardzo zbliżony do domów z bali. W dzisiejszych czasach wielką zaletą domu w ciężkim szkielecie jest czas realizacji. Można go zrealizować dużo szybciej w stanie pod klucz niż dom z bali. Dom z bali wymaga długiej przerwy technicznej (na "ułożenie się"), tak minimum 6 miesięcy, zanim będzie można wchodzić na ocieplenia i wykończenia do takiego domu.   

Podsumowując, wybór czy dom z bali czy dom w ciężkim szkielecie zależ głównie od oczekiwań Inwestora i rozgrywa się w sferze mentalnej, bo obie konstrukcje maja podobne właściwości.

Według jakich norm jakościowych pracuje nasza firma?
+
-

Mając na uwadze obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej prawo, nasza firma zdobyła certyfikat CE dla naszej produkcji. Budujemy domy wyłącznie w oparciu o drewno konstrukcyjne posiadające ten certyfikat. Materiał jest transportowany z Ukrainy do nas na bazę w Żyrardowie i dopiero tutaj podlega kwalifikacji, nadaniu certyfikatu i ostatecznej obróbce przed wywozem na budowę.  

Aby jednak uzmysłowić Państwu złożoność procesu certyfikacji, pokazuje poniżej dwa systemy prawne w oparciu o które importujemy drewno z ukraińskich Karpat, dostosowujemy nasz produkt do dwóch norm jakościowych, nas obowiązujących, pochodzących z dwóch systemów prawnych. Poniżej pokazujemy główne właściwości importowanego drewna dla poszczególnych klas według norm polskich i rosyjskich (ciągle obowiązujących na terenie ukraińskich Karpat).


ZESTAWIENIE GŁÓWNYCH WŁAŚCIWOŚCI DREWNA DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS (wybór z NORM PL).

KLASY DREWNA

Wytrzymałości charakterystyczne drewna iglastego w MPa (megapaskale) podaje poniższe zestawienie:

K27

Zginanie 27, rozciąganie wzdłuż włókien 0,75, ściskanie wzdłuż włókien 20, ściskanie w poprzek włókien 7, ścinanie wzdłuż włókien 3, ścinanie w poprzek włókien 1,5

K33

Zginanie 33, rozciąganie wzdłuż włókien 0,75, ściskanie wzdłuż włókien 24, ściskanie w poprzek włókien 7, ścinanie wzdłuż włókien 3, ścinanie w poprzek włókien 1,5

Dopuszczalne wady tarcicy

K27

Sęki w strefie marginalnej od 1/4 do 1/2 , Sęki na całym przekroju od 1/4 do 1/3 , Skręt włókien do 10%, Pęknięcia, pęcherze, zakorki i zbitki:

a) głębokie 1/2

b) czołowe 1/1

Zgnilizna – niedopuszczalna, Chodniki owadzie – niedopuszczalne, Szerokość słojów 6 mm

Oblina dopuszczalna na długości dwu krawędzi zajmująca do 1/4 szerokości lub długości

Krzywizna podłużna

a) płaszczyzn

30 mm – dla grubości do 38 mm

10 mm – dla grubości do 75 mm

b) boków

10 mm – dla szerokości do 75 mm

5 mm – dla szerokości > 250 mm

Wichrowatość 6% szerokości

Krzywizna poprzeczna 4% szerokości

Rysy, falistość rzazu dopuszczalna w granicach odchyłek grubości i szerokości elementu.

Nierówność płaszczyzn – płaszczyzny powinny być wzajemnie równoległe, boki prostopadłe, odchylenia w granicach odchyłek.

Nieprostopadłość - niedopuszczalna.

K33

Sęki w strefie marginalnej do 1/4 , Sęki na całym przekroju do 1/4 , Skręt włókien do 7%

Pęknięcia, pęcherze, zakorki i zbitki:

a) głębokie 1/3

b) czołowe 1/1

Zgnilizna – niedopuszczalna, Chodniki owadzie – niedopuszczalne, Szerokość słojów 4 mm

Oblina dopuszczalna na długości dwu krawędzi zajmująca do 1/4 szerokości lub długości

Krzywizna podłużna

a) płaszczyzn

30 mm – dla grubości do 38 mm

10 mm – dla grubości do 75 mm

b) boków

10 mm – dla szerokości do 75 mm

5 mm – dla szerokości > 250 mm

Wichrowatość 6% szerokości

Krzywizna poprzeczna 4% szerokości

Rysy, falistość rzazu dopuszczalna w granicach odchyłek grubości i szerokości elementu.

Nierówność płaszczyzn – płaszczyzny powinny być wzajemnie równoległe, boki prostopadłe, odchylenia w granicach odchyłek.

Nieprostopadłość niedopuszczalna.


Wilgotność drewna

Wilgotność drewna powinna wynosić nie więcej niż 20-23%


Tolerancje wymiarowe tarcicy

a) odchyłki wymiarowe desek powinny być nie większe:

– w długości: do + 50 mm lub do –20 mm dla 20% ilości

– w szerokości: do +3 mm lub do –1mm

– w grubości: do +1 mm lub do –1 mm

b) odchyłki wymiarowe bali jak dla desek

c) odchyłki wymiarowe łat nie powinny być większe:

· dla łat o grubości do 50 mm:

– w grubości: +1 mm i –1 mm dla 20% ilości

– w szerokości: +2 mm i –1 mm dla 20% ilości

· dla łat o grubości powyżej 50 mm:

– w szerokości: +2 mm i –1 mm dla 20% ilości

– w grubości: +2 mm i –1 mm dla 20% ilości

d) odchyłki wymiarowe krawędziaków na grubości i szerokości nie powinny być większe niż +3 mm i –2 mm.

e) odchyłki wymiarowe belek na grubości i szerokości nie powinny być większe niż +3 mm i –2 mm.


TARCICA IGLASTA /SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW/ - DESKA, KANTÓWKA, BELKA, WYMAGANIA KLASY „0” WYBOROWEJ, KLAS „1” I „ 2” ZGODNIE Z ROSYJSKIMI NORMAMI TARCICY IGLASTEJ: JAKOŚCIOWE: GOST 8486-86; GOST 24454-80; DLA WYMIARÓW: 40–100 Х 100–275 Х 0,9–6,3M (wybór)

Wymagania techniczne


  grubość:

  szerokość:

  długość:

  16, 19, 22, 25, 32, 40, 44, 50, 60, 75, 100 mm

  75, 100, 125, 150, 175, 200, 225. 250, 275 mm

  0,9 – 6,3 m; z od stopniowaniem co 0,3 m

  tolerancja:

  na grubości -2/+2; na szerokości –3/+3; na długości -25/+50 /mm/

 

  wilgotność:

 

  20% -23%


Gatunek „0” – wyborowy

Dopuszczalne: sęki zdrowe – na płaszczyźnie, boku deski: 20/2; mm%s/mb (łączny wymiar, procent szerokości / ilość na metrze bieżącym); sęki boczne: 33/1 mm%s/mb /gr.<40 mm /; 25/2 mm%sz/mb /gr. >40 mm /. Sęki częściowo zrośnięte: - na płaszczyźnie, na boku 12,5/2 mm%sz/mb, boczne 25/1 mm%sz/mb /gr.<40 mm/, 10/1 mm%sz/mb /gr.>40 mm/.

Pęknięcia: na płaszczyźnie i boku, płytkie, wychodzące na czoło: 16 mm/%l, głębokie: 10 mm/%l; pęknięcia, przechodzące: do 100 mm.

Pęcherze żywiczne: 1 szt/mb, długości do 50 mm na jednej stronie. Ubytek krawędzi, tępy na płaszczyźnie i bokach, wymiar części nie ciętej: 16-33 mm/%s. Skos przecięcia: 5 %s(g). Krzywizna: wzdłużna: 0,20 %s, poprzeczna: 1 %s. Nie dopuszczalne są: sęki gnijące i zgniłe, pęknięcia czołowe, podwójny rdzeń, rak, twardzica, grzybica rdzenia, grzybowe odbarwienie bieli, pleśń, zgnilizna, mursz rdzenia, chodniki owadów, ostry ubytek krawędzi, narośl jednostronna, ciała obce.

Gatunek „1”

Dopuszczalne: sęki zdrowe – na płaszczyźnie, boku deski: 25/3; mm%s/mb (łączny wymiar, procent szerokości / ilość na metrze bieżącym); sęki boczne: 50/2 mm%s/mb /gr.<40 mm /; 33/2 mm%sz/mb /gr. >40 mm /. Sęki częściowo zrośnięte: - na płaszczyźnie, na boku 20/2 mm%sz/mb, boczne 33/1 mm%sz/mb /gr.<40 mm/, 25/2 mm%sz/mb /gr.>40 mm/. Pęknięcia: na płaszczyźnie i boku, płytkie, wychodzące na czoło: 25 mm/%l, głębokie: 16 mm/%l; pęknięcia, przechodzące: do 150 mm.

Pęknięcia czołowe: 25 mm/%s.

Pęcherze żywiczne: 2 szt/mb, długości do 50 mm na jednej stronie. Twardzica 20 %pd, narośl jednostronna 10 %s, 5 %l, grzybica rdzenia 10 mm2/%pd, grzybowe odbarwienie bieli, pleśń, głębokie: 10 mm2/%pd, Skos przecięcia: 5 %s(g). Ubytek krawędzi, tępy na płaszczyźnie i bokach, wymiar części nie ciętej: 16-33 mm/%s. Krzywizna: wzdłużna: 0,20 %s, poprzeczna: 1 %s.

Nie dopuszczalne są: sęki gnijące do 50% dopuszczalnej ilości, rdzeń, rak, pęknięcia czołowe, podwójny, mursz rdzeniowy, pstra zgnilizna, chodniki owadów, ostry ubytek krawędzi, ciała obce.

Gatunek „2”

Dopuszczalne: sęki zdrowe – na płaszczyźnie, boku deski: 33/4; mm%s/mb (łączny wymiar, procent szerokości / ilość na metrze bieżącym); sęki boczne: 67/2 mm%s/mb /gr.<40 mm /; 50/2 mm%sz/mb /gr. >40 mm /. Sęki częściowo zrośnięte: - na płaszczyźnie, na boku 25/3 mm%sz/mb, boczne 50/2 mm%sz/mb /gr.<40 mm/, 33/2 mm%s/mb /gr.>40 mm/.

Pęknięcia: na płaszczyźnie i boku, płytkie i głębokie, wychodzące na czoło: 33 mm/%l, głębokie: 16 mm/%l; pęknięcia płaszczyzn, przechodzące: do 200 mm. pęknięcia czołowe: 33 mm/%s.

Pęcherze żywiczne: 4 szt/mb, długości do 50 mm na jednej stronie. Twardzica , narośl jednostronna 20 %s, 10 %l, rak 20 %l, grzybica rdzenia 20 mm2/%pd, grzybowe odbarwienie bieli, pleśń, głębokie: 20 mm2/%pd,

Podsumowanie skrótowe wymagań jakościowych: 

1. Wymiary tarcicy (na grubość i szerokość) przyjęto dla wilgotności 20%;

2. Przy ocenie jakości nie uwzględnia się sęków o wymiarach 50% mniejszych od dopuszczalnych;

3. Dla kantówki grubości i szerokości większej od 100 mm ilość sęków nie podlega w/w standardom;

4. Rozmiary dopuszczalnych pęknięć ustanowiono dla wilgotności 23%, przy większej wilgotności rozmiary pęknięć zmniejsza się o połowę;

LEGENDA (do GOST):

mm%s/mb : wymiar, procent szerokości(długości)/ilość na 1 metrze dł;

mm/%l(s) : długość (głębokość)/procent długości (szerokości) deski;

mm2/%pd : powierzchnia defektu/procent powierzchni deski;

szt/mb : sztuk (otworów)/ilość na metrze bieżącym.

Domy energooszczędne - dlaczego warto je wybrać?
+
-
Największą zaletą domów energooszczędnych jest brak marnotrawienia energii niezbędnej do wybudowania i użytkowania takiego domu. Oszczędności na eksploatacji i pewną "bez obsługowość" zyskujemy przy okazji. Rozwój technologii domów energooszczędnych narzuca nam konieczność budowy domu z możliwością jego unowocześnienia w przyszłości i wprowadzenia nowych elementów lub zmodernizowania już istniejących.    
Nowoczesne materiały i urządzenia pomagające nam osiągnąć wymarzoną energooszczędność, ale to nie wszystko. Aby te urządzenia mogły się sprawdzić, potrzebujemy jeszcze dobrego projektu i wykonawcy domu, który zapewni mu odpowiednią jakość wykonania.

Budujemy nasze domy energooszczędne w specyficznej technologii, w technologii ciężkiego szkieletu. Technologii, która łączy zalety domów z drewna z energooszczędnością. Nasze domy mają wygląd i niepowtarzalny styl. Domy energooszczędne nie muszą mieć pospolitej elewacji tylko w postaci tynku mineralnego. Domy energooszczędne mogą wyglądać jak domy z bali. Zasadniczo każdy dom można wykonać w standardzie energooszczędnym. Jesteśmy w stanie już dzisiaj wykonać klasyczne w formie domy z bali z zapotrzebowaniem energetycznym poniżej 70 kWh/m2/rok. Domy nisko energetyczne o zapotrzebowaniu 50 czy też 30 kWh/m2/rok, możemy wykonać w technologii ciężkiego szkieletu. Stosowana przez nas technologia to konstrukcja szkieletowa samonośna oparta na krawędziakach 150-160/150-160 mm, obłożona elewacją drewnianą wykonaną z balików o grubości 70-80 mm i wysokości 200 mm instalowanych na własne pióro z jedną uszczelką rozprężną (opcja są również grube deski elewacyjne 30/200 lub 40/240 mm). Wypełnienie konstrukcji szkieletowej następuje wełną mineralną lub drzewną. W tej technologii na szkielet konstrukcyjny nabijamy od wewnątrz ruszt drewniany o grubości 100-150 mm (w dwóch warstwach z przesunięciem) wypełniony wełną mineralną lub drzewną. Całą konstrukcję szkieletową (bez elewacji) zamykamy foliami. Od zewnątrz membraną paro przepuszczalną, pod elewacją drewnianą, a od wewnątrz "inteligentną" folią paro izolacyjną o zmiennym Sd. Wykończenie ścian wewnątrz domu zależy upodobań klientów. Mamy tu pełną dowolność aranżacyjną. Dzięki zastosowaniu balików 80/200 mm mamy pewność trwałości na dziesięciolecia drewnianej elewacji zewnętrznej, bez konieczności wymiany jej fragmentów lub całości co kilka lub kilkanaście lat. Dodatkowo na rogach budynku możemy wykonać tzw. fałszywe węgły, wtedy dom będzie miał wygląd domu z bali i tylko wytrawne oko fachowca rozpozna różnicę w konstrukcji domu. 

W domach energooszczędnych stosujemy stolarkę okienną i drzwiową o podwyższonych parametrach. Zawsze taka stolarka jest montowana poprzez tzw. ciepły montaż. Domy te muszą spełniać też odpowiednie warunki szczelności. Stosowana przez nas technologia jest wypadkową uzyskaną w wyniku naszych doświadczeń budowlanych i zdobyczy oraz osiągnięć w tej dziedzinie czołowych producentów materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie drewnianym. W większości bazujemy na rozwiązaniach technologicznych firm niemieckich i szwajcarskich, gdzie mamy najbardziej rozwinięte w Europie budownictwo energooszczędne i gdzie wymagania technologiczne w zakresie tego budownictwa są na najwyższym poziomie.

Każdy projekt domu można przygotować w wersji energooszczędnej, ale tak naprawdę o klasie energetycznej domu decyduje oprócz projektu przede wszystkim jego wykonanie. Dokładność realizacji jest w budowie domów energooszczędnych decydująca. Budowa tych domów wymaga więcej pracy włożonej przez Wykonawców, zastosowania lepszych materiałów i bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. My gwarantujemy wszystkie te elementy razem. Stawiamy na jakość i rzetelność. Dom ma służyć nam na pokolenia.

Podsumowując, nasze domy w wersji energooszczędnej są po prostu energooszczędne. Nie spełniamy jeszcze wyśrubowanych norm dla „domów pasywnych”, ale pracujemy także nad tym rozwiązaniem. Chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością technologiczną. O tym, że nam to wychodzi najlepiej świadczą zadowoleni klienci.

Wycena - zasady wycen
Jakie panują u nas zasady wyceny?
+
-
Szanujemy Państwa marzenia. Realizujemy projekty typowe jak i indywidualne. Nie narzucamy Państwu konieczności wyboru konkretnych projektów czy biur projektowych, ale współpracujemy z najlepszymi w tym zakresie projektowym. Zrealizujemy każdy nawet najbardziej ekstrawagancki projekt architektoniczny. Budujemy domy drewniane łącząc tradycję z nowoczesnością.

Cenę domu liczymy dla każdego projektu indywidualnie, a ta zależy między innymi od:

- wielkości powierzchni domu, wysokości ścian konstrukcyjnych i wewnętrznych, ilości kondygnacji

- rodzaju pokrycia, powierzchni i stopnia skomplikowania dachu,

- ilości otworów okiennych i drzwiowych

- rodzaju zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych i technicznych

- zakresu wykonywanych prac przez naszą firmę

Prosto mówiąc wszystko zależy od konkretnego projektu i wizji Inwestora.

Wycenę zawsze dzielimy na dwie części. Pierwsza to wycena wstępna powstała na bazie złożonego do naszej firmy e-mailem zapytania. W zapytaniu powinni Państwo wskazać konkretny projekt lub przesłać nam rysunki koncepcyjne w przypadku projektów indywidualnych. My kontaktujemy się z architektem w celu poznania jego wymagań i określenia szczegółów technicznych. Jeśli Państwo nie wymienili w zapytaniu jakiś konkretnych zakresów prac, przygotowujemy ofertę standardową na stan surowy otwarty. W przypadku innych zakresów prac, inicjatywa wyceny powinna wyjść od Państwa. Kolejnym krokiem, jeśli oferta wstępna jest dla Państwa interesująca, jest druga wycena wraz z przedstawieniem wiążącej oferty. Proces wyceny i przedstawienia ofert trwa od kilku do kilkunastu dni i jest uzależniony od wybranego przez Państwo projektu oraz zakresu prac do wykonania przez naszą firmę. Szczegółowe koszty budowy określa dopiero wycena indywidualna przygotowana przez nas dla konkretnego Inwestora i konkretnego projektu.

Domy budujemy w trzech technologiach:

1. Domy z bali prostokątnych (płazów) o grubości od 160 do 240 mm i wysokości 200 do 240 mm. Wilgotność materiału 15-18%. Drewno suszone komorowo. Bale występują w odmianie tylko na obce pióro (dębowe). 

2. Domy z bali eliptycznych i okrągłych 240-260/240-260 mm. Wilgotność materiału do 28%. Drewno sezonowane. 

3. Domy wykonane w technologii ciężkiego szkieletu (na bazie krawędziaków 160/160  i 150/150 mm) z elewacją drewnianą wykonaną 50-80/150-200 mm (w zależności od ustaleń z Inwestorem) lub deski 30/200 mm ( II opcja deski 40/240 mm). Wilgotność materiału 15-18%. Drewno suszone komorowo. Budynek dodatkowo może być wykończony na rogach i na elementach czołowego łączenia balików imitacjami zamków - węgłów lub słupów konstrukcyjnych. Tę technologię budowy domów stosujemy tylko przy domach energooszczędnych  i nisko energetycznych (poniżej 50 kWh/m2/rok).

Dlaczego najczęściej domy z drewna są wyceniane w stanie surowym otwartym?
+
-
To wynika z pytań o wyceny, które zadają Klienci w e-mailach. Z reguły, poza linkiem do projektu zapytanie ogranicza się do pytania, ile kosztuje wykonanie domu drewnianego według danego projektu. Jest to zdecydowanie za mało informacji do sporządzenia szczegółowej wyceny obejmującej większe zakresy prac. Nie można klientowi narzucać określonego pokrycia dachowego, czy typów okien, jeśli nie znamy jego preferencji i oczekiwań względem domu. To samo dotyczy ocieplenia czy wykończenia. Dlatego w takim wypadku realizuje się wycenę wstępną samej konstrukcji drewnianej (czyli stanu surowego otwartego), a jeśli Klient jest dalej zainteresowany współpracą z nami, realizujemy wtedy wycenę ostateczną, zawierającą preferowane przez niego zakresy prac i uwzględniające jego wymagania i oczekiwania.  

Stan surowy otwarty zawiera następujące zakresy prac w ramach oferty składanej przez naszą firmę:  

1. podwalina dębowa wraz z izolacją poziomą fundamentu. Montaż stalowych kotew trzymających podwalinę.

2. ściany zewnętrzne wykonane z bali świerkowych (o grubości od 160 do 240 mm), ręcznie szlifowanych i frezowanych, ściany wewnętrzne nośne wykonane w technologii szkieletowej w oparciu o krawędziaki 150/160/150-160 mm, materiał na konstrukcję wewnętrzną i bale prostokątne suszony komorowo.

3. ściany szczytowe i kolankowe wykonane z bali konstrukcyjnych lub o konstrukcji szkieletowej w zależności od projektu 

4. konstrukcja stropu – belki stropowe, podciągi, wymiany ręcznie szlifowane i frezowane, według projektu

5. konstrukcja więźby dachowej według projektu

6. konstrukcja zadaszenia tarasu i wejścia oraz balkonów jeśli występują w projekcie 

7. pełne deskowanie dachu wraz z metalowymi taśmami spinającymi, membrana dachowa wysoko paro przepuszczalna 

8. podbitka dachu 19/146 mm

9. otwory okienne i drzwiowe przygotowane do montażu okien i drzwi, wzmocnione elementami drewnianymi.

10. impregnacja wszystkich elementów drewnianych (owadobójcze, grzybobójcze, opóźniające zapłon)

12. ostatki wystające za obręb budynku w naszej technologii wynoszą minimum 180 mm 

13. do spinania warstw używamy dębowych tybli (gwoździe drewniane), pomiędzy warstwy bale wkładamy uszczelki rozprężne w celu uszczelnienia 

Orientacyjna cena jednego metra kwadratowego domu (powierzchni użytkowej i gospodarczej), dla tego programu i powierzchni domu 100 m2 wynosi ok. 1450 - 2000 zł za m2 w zależności od projektu (parterowy czy piętrowy, skomplikowanie konstrukcji), grubości bala (16 - 24 cm) oraz jego kształtu.

Transport wszystkich elementów i niezbędnych materiałów na plac budowy jest wliczony w cenę. Wszelkie koszty związane z pobytem i pracą brygady ciesielskiej są po stronie naszej firmy. Zapewniamy wszelkie materiały montażowe niezbędne dla wykonania danego etapu. Informujemy, iż powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu prawa.


Uwagi ogólne: Po stronie inwestora leży budowa fundamentów i wykonanie niezbędnych przyłączy. Na życzenie Inwestora, za dodatkową opłatą możemy również wykonać fundamenty. Fundamenty wykonujemy wyłącznie w technologii żelbetowej. Budowę konstrukcji drewnianej na wykonanych wcześniej fundamentach rozpoczynamy po uzyskaniu prawomocnego zezwolenia, potwierdzonego wpisem do dziennika budowy od kierownika budowy. 

Ile czasu trwa budowa domu z bali, a ile domu w ciężkim szkielecie?
+
-
Zacznijmy od domów z bali. Sam proces budowy nie jest dość szybki, ale wymagane przerwy techniczne pomiędzy poszczególnymi etapami realizacyjnymi wymagają od nas sporej cierpliwości. Zacznijmy od fundamentów. Czas przygotowania standardowych, porządnych fundamentów żelbetowych to około 4 tygodnie, od daty wejścia do daty wykonania zasypek. Ale zanim będziemy mogli zacząć stawiać na nim konstrukcję budynku musi minąć około 30 dni. Czyli mamy pierwszą przerwę techniczną. Czas postawienia konstrukcji drewnianej domu z bali, to od 5 do 6 tygodni, w szczególnych wypadkach 8-10 tygodni. Ale po tym okresie musimy konieczna jest druga przerwa techniczna i ta powinna trwać już około 6-9 miesięcy w zależności od projektu , rodzaju bali i ich grubości. W tym czasie możemy wykonać kominy spalinowe i wentylacyjne oraz ostateczne pokrycie dachu (np. blachodachówka, dachówka ceramiczna lub betonowa, obróbki blacharskie, okna dachowe). Ocieplenie, okna i drzwi zalecamy montować po drugiej przerwie technicznej. Wykończenia w domu z bali trwają z reguły od 3 do 5 miesięcy. Tak więc dom z bali możemy postawić nie szybciej niż w terminie 13-16 miesięcy od daty rozpoczęcia budowy.
Jeśli chodzi o dom w ciężkim szkielecie, to mamy tylko jedną przerwę techniczną po fundamentach, a dom buduje się w podobnych terminach realizacyjnych co dom z bali, tak więc czas realizacji budowy w przypadku tego domu skraca nam się do 9-12 miesięcy od daty rozpoczęcia budowy.   
Trochę o nas z przymrużenem oka :)
+
-

Dom na Podkarpaciu:

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,21733200,mieszkac-na-podkarpaciu-dom-z-bali-jak-marzenie-za-milion.html

Trochę o nas i o klientach którzy już spełnili swoje marzenie :)


Posiadasz już projekt? Prześlij go do nas! Wykonujemy wyceny wszystkich projektów.
logo eurobrus
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.